گزارشکار کارخانه اسانس | گزارش کارآموزی


دسته دسته بندی : منتخب,کاراموزی

 

گزارش کار کارخانه اسانس

DOC

فهرست مطالب

مقدمه

اهداف کارخانه اسانس ایران

تارخچه شرکت صنعتی اسانس ایران

روغن های اسانس معطر

اسانس ها

خواص فیزیکی اسانس ها

شیمی اسانس

طبقه بندی اسانس ها

مشخصات اسانس ها

روش های تهیه اسانس ها

عوارض جانبی اسانس ها

عطر ها

بوی عطر ها

منابع عطر ها

مواد شیمیایی صناعی

فنیل اتیل الکل

الکل سینامیل

ترپینئول

آلدئید امیل سیانامیک

استر ها

برخی مواد مصرفی در تهیه اسانس ها

بنزآلدهید

سیترال

سیانامیل آلدهید

سیانامیل استات

بنزیل استات

یوجینول

اتیل بنزوات

اتیل آنترانیلات

اتیل کابریلات

اتیل سینامات

اتیل پروپیونات

آویشن

گل بابونه

بادام تلخ

برگاموت

پرتقال

دارچین

لیمو

نعناع

آزمایشات کنترل کیفی اسانس

الف ) تعیین وزن مخصوص

ب) تعیین ضریب شکست

ج) تعیین PH

عطر سازی

چند نکته مهم در عطرسازی

پیوست

منابع

مقدمه

در واقع جزء اصلی یک عطر اسانس آن است

در فارسی به هرترکیبی که بوی خوبی دارد و در فراورده های مختلف غذایی، بهداشتی و آرایشی به عنوان معطر کننده و طعم دهنده به کار می رود اسانس می گویند!!

اما اگر به ریشه این لغت نگاه کنیم در واقع essence به معنی اساس و پایه میباشد. زمانی جهان فلسفه و علم کیمیاگری معتقد بود گیتی از چهارعنصر(essence) آب، باد، خاک وآتش تشکیل شده. بعدها ارسطو آسمان را که ether نام داشت را به عنوان یک عنصر پنجم یا quint essence معرفی کرد و اجزاء با رایحه دلنشین رو از جنس آسمان خواند از آن زمان به این ترکیبات نام” کنت اسنس” وسپس” اسانس” نام دادند.

اسانس‌ها ترکیبات معطری هستند که در اندامهای مختلف گیاهان یافت می‌شوند، به علت تبخیر در اثر مجاورت هوا در حرارت هوا در حرارت عادی، آنها را روغن‌های فرار یا اتری یا اسانس‌های روغنی می‌نامند.

اسانس‌ها به طور کلی بیرنگ هستند، بخصوص هنگامی که تازه تهیه شده باشند ولی در اثر مرور زمان به علت اکسیداسیون و رزینی شدن رنگ آنها تیره می‌گردد. برای جلوگیری از این تغییرات باید اسانسها را در مکان خنک، خشک، ظرفهای سربسته و پر، از جنس شیشه نگهداری نمود.

اسانس‌ها در الکل محلول و به میزان کمی در آب حل می‌شوند. ساختمان شیمیایی آنها مخلوطی از استرها، آلدهیدها، الکل‌ها، متن‌ها می‌باشند. به صورت خوراکی اسانسها به عنوان دسته موادی که اثر تحریکی ملایم روی مخاط دهان و جهاز هاضمه دارند مصرف می‌شوند، به طوریکه ایجاد گرما، همچنین زیاد شدن بزاق می‌کنند، دفع آنها از ریه‌ها، پوست و کلیه می‌باشد مصرف بعد از غذای آنها به عنوان ضد نفخه و برای برطرف کردن ناراحتیهای معده و نفخه روده‌ای و همچنین برای عوارضی که در اثر خوردن مسهل به وجود می‌آید مفید می‌باشد. همچنین به عنوان بخور برای ناراحتیهایی که در دستگاه تنفسی بوجود می‌آیند مصرف دارند.

اسانس‌ها در تماس با پوست ایجاد تحریک و قرمزی می‌نمایند. به طوری که ابتدا یک احساس گرما و سوزش می‌دهد که با بیحسی خفیف موضعی همراه می‌باشد. به این دلیل عنوان محرک جلدی در التهابات مزمن و آرام کردن دردهای عصبی درمایتسمی به کار برده می‌شوند، باید دانست که امکان ایجاد حساسیت وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد تاول باید احتیاط کامل به عمل آید. اسانس‌های روغنی به عنوان طعم دهنده داروها و غذاها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسانس‌ها بسته به نوع تیره‌های گیاهی ممکن است در اندامهای ترشحی مانند کرکهای غده‌ای، لوله‌های اسانسی وجود داشته باشند. اسانس‌ها ممکن است مستقیماً توسط پروتوپلاسم به وسیله تجزیه مواد رزینی غشاء سلولها یا از هیدرولیز بعضی از گلوکزیدها حاصل شوند. در گیاهان تیره کاج اسانس‌ها ممکن است در تمام سلولها وجود داشته باشند.

در گل سرخ اسانس‌ها به مقدار قابل ملاحظه‌ای در گلبرگها وجود دارند. اسانس‌ها ممکن است دارای خاصیت دورکنندگی حشرات باشند و بدین وسیله از خراب شدن گلها و برگها جلوگیری کنند و یا ممکن است به عنوان جلب‌کننده حشرات باشند و بدین وسیله، عمل گرده افشانی را تسهیل نمایند. اسانس‌ها که توسط گونه‌های متفاوت گیاهان تولید و در اندامهای مختلف ذخیره می‌گردند، رابطه مستقیمی با بیوسنتز، متابولیسم دارند که تابع شرایط اقلیمی محیط زیست گیاه هستند. عوامل مختلفی مانند زمان برداشت محصول، نحوه جمع‌آوری، طریقه خشک کردن، بسته بندی و نگهداری در انبار در کیفیت و کمیت اسانس‌های گیاهی مؤثرند.

بعد از پرداخت هزینه به صفجه دانلود هدایت می شوید

راهنمای تصویری خرید

گزارش کارآموزی کارخانه اسانس | 5000 تومان
خرید
tag برچسب ها :
نویسنده نویسنده : karamoz
تاریخ تاریخ : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲